Dzieci, które chodzą na palcach

Jest taka grupa dzieci, u której obserwujemy chodzenie na palcach pomimo wykluczenia przyczyn pochodzenia medycznego. Bardzo często pada wtedy stwierdzenie, że przyczyną mogą być zaburzenia integracji sensorycznej. Wskazuje się na zaburzenia modulacji. Dziecko ma poszukiwać silnych wrażeń pochodzenia proprioceptywnego lub unikać stawiania całej stopy na wybranej powierzchni w związku obronnością dotykową. Ważne jest, abyśmy pamiętali, że nie jest to stwierdzenie poparte przeprowadzonymi badaniami.

Większość dzieci chodzących na palcach, z którymi się spotkałam robi to od początku rozpoczęcia samodzielnego chodzenia. Około 50% rodziców tych dzieci przyznawało, że dzieci na wcześniejszym etapie życia korzystały z chodzika. Co w takim razie z pozostałą połową?

feet-2796905_640

Wydaje się, że chodzenie na palcach związane jest z zaburzeniami typu dyspraktycznego nazywanego czasami rozwojowym zaburzeniem koordynacji. Dzieci te maja między innymi problemy z nauczeniem się nowych czynności motorycznych, trudności z koordynacją ruchową oraz z utrzymaniem równowagi. Faktycznie problem dotyka także części dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD), które często mają również trudności posturalne wynikające między innymi z nieprawidłowego napięcia mięśniowego czy hipermobilności stawów.

Koordynacja i dobra kontrola swojej równowagi jest istotnym czynnikiem prawidłowego chodzenia „od pięty”, co widać u Maluszków, które dopiero uczą się chodzenia. Prawidłowe chodzenie wymaga odpowiedniej siły i elastyczności mięśni bioder, kolan i  łydek, prawidłowej koordynacji ruchowej i umiejętności utrzymania równowagi.

 

Aleksandra   Światowska

Bibliografia: Idiopathic toe walking in children

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s