Wyobraź sobie, że jesteś w ekstremalnie trudnym dla siebie parku liniowym, w którym elementy pod tobą oraz te, których masz się przytrzymywać są w ciągłym ruchu. Na pewno każdy w takiej sytuacji odczuwałby niepokój, wiele osób nawet strach. Część z tych osób automatycznie chciałaby usiąść na podłodze przeszkody.
Takie trudne emocje przeżywa dziecko z zaburzeniami modulacji sensorycznej objawiających się pod postacią niepewności grawitacyjnej (nadwrażliwość przedsionkowa). W wielu przypadkach strach ten wydaje się irracjonalny i może być związany już z samym ruchem głowy. Przyczyną jest nieprawidłowo funkcjonujący zmysł przedsionkowy – bodźce płynące z tego zmysłu są nieprawidłowo modulowane przez mózg.
Objawy niepewności przedsionkowej:
- lęk przed zmianami pozycji, szczególnie wtedy gdy dziecko nie ma na to wpływu,
- lęk przed odrywaniem stóp od podłoża,
- lęk przed wchodzeniem i schodzeniem ze schodów,
- wolne tempo podczas aktywności ruchowych,
- unikanie wind i ruchomych schodów,
- preferowanie zabaw „na leżąco”, siedzących,
- unikanie zabaw na huśtawce, ślizgawce, karuzeli.
Niepewność grawitacyjna ma ogromy wpływ na funkcjonowanie emocjonalne i społeczne dziecka. Dziecko, które odczuwa ciągle strach będzie się izolowało od zabaw w grupie rówieśniczej, będzie także niezrozumiane przez dorosłych z powodu irracjonalności lęku. Aby unkać nieprzyjemnej dla siebie sytuacji dziecko będzie się wycofywało z wielu aktywności płacząc lub uciekając, sprawiając tym samym wrażenie „niegrzecznego” i upartego.
Terapia:
- podstawową zasadą podczas terapii dziecka z niepewnością grawitacyjną jest metoda stopniowania trudności a raczej wysokości i nie wywierania nacisku na dziecko,
- wsparcie na przykład pod postacią podanie ręki oraz demonstrowanie ruchu, który ma wykonać dziecko,
- stosowanie ruchów delikatnych i powolnych, ruch obrotowy może być jeszcze trudniejszy w odbiorze,
- ważne może być dostarczenie odpowiedniej stymulacji proproceptywnej – nacisk na stawy i mięśnie może spowodować, że dziecko lepiej poczuje swoje ciało a tym samym poczuje się pewniej,
- czasami korzystne może być wykorzystanie obciążenia (zgodnie z zaleceniami terapeuty integracji sensorycznej!!).
Zabawy mogące pomóc podczas terapii można między innymi znaleźć w książce Cerol Stock Kranowitz „Niezgrane dziecko w świecie gier i zabaw”.
Dieta sensoryczna dla dziecka z niepewnością grawitacyjną powinna być przekazana przez terapeutę integracji sensorycznej.
Aleksandra Światowska